Baza nurkowa o dobrym standardzie, mogą z niej korzystać goście hotelu Blue Star Dive Resort
Centrum Blue Star położone jest bezpośrednio przy ośrodku na wybrzeżu. Aby się dostać do bazy należy pokonać wiele stopni dlatego nie polecamy jej osobom, które mają trudności z chodzeniem.
W bazie prowadzone są kursu PADI od początkujących do poziomu Divemaster. Na wyposażeniu znajduje się dobrej jakości sprzęt nurkowy, istnieje możliwość wypożyczenia kompletu. Baza dysponuje butlami o pojemności 12l z zaworami INT oraz DIN. Nitrox dostępny jest za dodatkową opłatą.
W budynku bazy znajduje się toaleta, sala lekcyjna, suszarnia do suszenia sprzętu.
Nurkowania odbywają się z banki lub łodzi motorowodnej. Codziennie oferowane są różne wycieczki na 1 lub 2 nurkowania. Nocne nurkowania z brzegu dostępne są na życzenie. Briefingi odbywają się w języku niemieckim lub angielskim.
W sezonie na rekiny wielorybie (od grudnia do maja) organizowane są wyprawy do Leyte, a także do Camiguin. Chęć udziału w takiej wyprawie należy zgłaszać na miejscu.
Od grudnia do maja można wykonywać 2 nurkowania dziennie oraz nielimitowane nurkowania na rafie przybrzeżnej Blue Star Dive Resort.
Miejsca nurkowe odznaczają się tutaj bogactwem zdrowych korali, zarówno twardych, jak miękkich. Rafa opada tu najczęściej łagodnie, do głębokości 40 m. Spotkać tu można skrzydlice, skorpeny, strzępiele, plataxy, mandaryny, ślimaki nagoskrzelne oraz słynną ośmiornicę Blue Ring Octopus. Piaszczyste dno daje możliwość spotkań z dobijakowatymi, rybami-krokodylami oraz patelnicą niebieskoplamą (Taeniura lymma). Uważne oko dostrzeże koniki morskie pygmy seahorse dobrze zakamuflowane na gorgoniach przy ścianach.
Baza nurkowa o dobrym standardzie, mogą z niej korzystać goście hotelu Blue Star Dive Resort
(Pakiet 10 nurkowań z łodzi (butla, balast))
10 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik) | 1276 PLN |
Każde dodatkowe nurkowanie | 137 PLN |
5 dniowy pakiet non-limit | 1961 PLN |
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT.
NURKOWANIE WOKÓŁ BOHOL
Nurkowanie tutaj wśród pięknych koralowych ogrodów w płytkich wodach jest bardzo zróżnicowane. Jednak główną atrakcją są strome ściany z jaskiniami i nawisami. Podwodny świat wokół Bohol jest w znakomitym stanie i ma wiele do zaoferowania nie tylko fotografom.
Pod wodą są wspaniałe krajobrazy z gorgoniami, koralowcami i niezliczoną ilością kolorowych miękkich korali (nephtheidae) dających schronienie ślimakom, antenicom, węgorzom morskim, skrzydlicom i węgorzom piaskowym. Przy odrobinie szczęścia w okresie od lutego do kwietnia można spotkać tu przedstawicieli gatunków wielkich ryb. Obfitość gatunków na rafach sprawia, że nurkowanie na Bohol jest niezapomnianym przeżyciem. Rafy są w znakomitym stanie, gdyż nie wystąpiło tu blaknięcie korali ani nie prowadzono połowów z dynamitem.
Nurkować na Bohol można przez cały rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja. Temperatura wody w ciągu roku waha się w granicach 25C do 30C. Pianka o grubości 3-5 milimetrów będzie z pewnością odpowiednia. Szczególną atrakcją dla nurków są wyspy Balicasag i Cabilao. Najbliższa komora dekompresyjna znajduje się na Cebu.
CABILAO - tu znajduje się wspaniałe Hammerhead Point – gdzie przyjeżdża się oglądać ławice młotów, przebywających tutaj co roku od grudnia do czerwca. Widoczność jest tu bardzo dobra, sięga ponad 30 m, ale trzeba uważać na prądy, (jak wszędzie wokół Cabilao ). Rafa jest bogata w szczeliny i pęknięcia, a także nawisy oraz ogrody koralowe i opada na 30 m, gdzie znajduje się krawędź, a dalej opada ponownie w głębię. Łatwo tu przekroczyć limity w pogoni za młotami, które, pomimo swego groźnego wyglądu, są ostrożne i raczej unikają nurków, schodząc głębiej w toń, dlatego trzeba pilnować głębokości i trzymać się założonych planów.
BALICASAG – jedno z najlepszych miejsc nurkowych regionu Visayas. Zachwycające korale, wielka różnorodność ryb i widoczność często przekraczająca 35m.
Southeast Wall – to miejsce udekorowane różnorodnymi koralami, w tym koralami stołowymi oraz koralami star corals, gorgoniami, koralami miękkimi oraz leather corals, a także gąbkami różnych kolorów i kształtów. Występuje tu wiele gatunków makro, rozgwiazd, liliowców i strzykw, ślimaków nagoskrzelnych oraz krewetek, a z dużych gatunków także żarłacze rafowe i white tip. Do tego oczywiście niezliczone bogactwo ryb rafowych mieniących się kolorami. Prądy mogą być tu łagodne ale też bardzo rwące, trzeba być na to przygotowanym.
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka.
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonald’s i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" i robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.
Bohol - to dziesiąta pod względem wielkości wyspa archipelagu Filipin, leży pomiędzy Cebu na zachodzie i Leyte na północnym wschodzie. Symbolem Bohol są świetnie znane Wzgórza Czekoladowe, ogromne obrośnięte trawą wzgórza, które podczas pory suchej zmieniają kolor na brązowy. Wyspa Panglao leży na południowym zachodzie od Bohol i jest z nią połączona mostem. Alona Beach leży w południowo-zachodniej części wyspy i jest to punkt spotkań dla nurków z całego świata.
Na Bohol pływają rejsy nurkowe (safari nurkowe, liveaboard'y). Typowymi trasami rejsów na Filipinach są:
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek
To ośrodek w nieznanej jeszcze turystom części Filipin. Świetny dla tych, którzy chcą wypocząć, ponurkować i spędzić aktywnie czas.