Niezwykle profesjonalna baza organizująca wspaniałe nurkowania wokół Yapu. Miejsce to zasługuje na szczególna uwagę ze względu na niemal zagwarantowane spotkania z mantami.
Yap Divers, kierowane przez Billa Ackera, pioniera nurkowań na Yap, jest bardzo dobrze wyposażonym 5-gwiazdkowym centrum PADI, oferującym codziennie kilka wycieczek nurkowych. Oferują oni również kursy nurkowe, wynajem sprzętu, profesjonalny punkt fotograficzny i punkt napełniania butli nitroksem. Centrum nurkowe połączone jest z Manta Ray Bay Resort. We współpracy z bazą Yap Divers i ośrodkiem Manta Ray Bay Resort, Manta Vision organizuje tygodniowe, profesjonalne, obszerne kursy fotografii podwodnej.
Centrum dysponuje przynajmniej pięcioma szybkimi motorówkami na potrzeby trwających pół dnia wypraw z dwoma nurkowaniami do ponad 30 miejsc nurkowych. Wszystkie one wyposażone są w radio, tlen i dopływają do miejsc nurkowania w 30 do 60 minut. Na życzenie jest możliwość zorganizowania trzeciego nurkowania po południu lub w nocy. Instruktorzy i przewodnicy świetnie znają miejsca nurkowe.
Yap znane jest z mant, spotykanym tutaj przez cały rok w różnych miejscach. Są tu też wspaniałe nurkowania na stromych ścianach. Wyspę otacza niezwykle obfita w ryby rafa z koralem w znakomitym stanie. Możliwe są spotkania z wielkimi rybami, jak na przykład z różnymi gatunkami rekinów (white tipped, black tippes oraz szary rekin rafowy). Jaskinie Yap tworzą prosty system jaskiń, w których można spotkać śpiącego żarłacza rafowego białopłetwego bądź ogromne hump headed parrot fish. Poza tym jest jeszcze wrak lotniskowca i japońskiego samolotu z czasów II wojny światowej.
Niezwykle profesjonalna baza organizująca wspaniałe nurkowania wokół Yapu. Miejsce to zasługuje na szczególna uwagę ze względu na niemal zagwarantowane spotkania z mantami.
(4 noce w pokoju Standard DBL, 6 nurkowań)
Niewielu ludzi trafia na Yap. Są to przede wszystkim nurkowie, chcący oglądać manty, które pojawiają się tutaj przez cały rok. Jednak manty nie są jedyną atrakcją Yap. Rafy koralowe są zdrowe i obfitują w ryby. Wokół wyspy jest bardzo dobra widoczność pod wodą i jest tu bardzo wiele interesujących miejsc nurkowych. NIezwykla atrakcja, z której słynie Yap jest również karmienie rekinów. Oprócz praktycznie gwarantowanych mant, na Yapie można podziwiać rózne gatunki rekinów (whitetip, blacktip, grey reefshark).
Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 27º do 29º Celsjusza. Przeważnie pianka o grubości 3-5 milimetrów jest wystarczająca. Na Yap znajduje się również komora dekompresyjna
Naszym zdaniem: Nurkowanie na Yap to nie wyłącznie spotkania z mantami. Bogactwo gatunków i ryb jest ogromne. Warta zobaczenia jest także sama wyspa.
Atol należący do Sfederowanych Stanów Mikronezji, część Archipelagu Karoliny na południowym Pacyfiku. Wyspy Yap to 4 główne wyspy, które leżą w lagunie. Atol jest w większej części pochodzenia wulkanicznego, górzysty i zalesiony. Jego całkowita powierzchnia wynosi około 101 km2. Głównym miastem archipelagu jest Colonia.
Mieszkańcy żyją z rolnictwa i rybołówstwa, uprawiana jest głównie kopra. Tradycyjna waluta to kamienne kawałki z dziurką pośrodku. Na wybrzeżu znajduje się las namorzyn i piękne piaskowe zatoczki.
Yap uważane jest za najbardziej oryginalną wyspę Mikronezji i ma wiele do zaoferowania gościom na swoich wybrzeżach, jak na przykład dżungle, tradycyjne kamienne pieniądze i wrażenia bliskie marzeniom Pacyfiku.
Kilka ciekawych faktów z historii Yapu:
Na wyspie lub wokół nich nie oferuje się rejsów nurkowych (safari nurkowego)
Zwiedzanie Yap to kontakt ze starożytną kulturą zamieszkującą od wieków rejon Pacyfiku, oraz obcowanie z tradycyjnym dla regionu trybem życia codziennego. Na Yap można na własne oczy zobaczyć jedną z ostatnich mikronezyjskich kultur w tradycyjnym wydaniu i bez naleciałości kultury zachodniej. We wtorki i soboty oferowane są wycieczki piesze w wiosce Kaday, połączone z pokazem tradycyjnego tańca.
Na Yap panuje klimat tropikalny z raczej stałymi temperaturami wahającymi się w granicach 25º do 32ºC i wysoką wilgotnością. Najlepszym sezonem jest okres od grudnia do kwietnia, gdy opady są mniej obfite i jest nieco chłodniej.
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu oraz bilet powrotny. Na lotnisku przyznawana jest wiza turystyczna ważna przez 30 dni. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Angielski jest tutaj językiem kontaktów biznesowych. Poza tym mówi się tu w kilkunastu dialektach mikronezyjskich.
Walutą obowiązującą na terenie Yap jest dolar amerykański. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe i czeki podróżne.
Zalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia i utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN).
W chwili obecnej nie są pobierane żadne opłaty lotniskowe.
Dla turystów przyjeżdżających z Europy Środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Yap nie ma malarii. Zalecamy skonsultowanie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
110V. Konieczny jest adapter do amerykańskich kontaktów.
Tu spotykają się nurkowie z całego świata, co wprowadza wspaniałą atmosferę. Ceny dodatkowe na Yap są wysokie. Według nas należy zaraz po przyjeździe zarezerwować częściowe lub pełne wyżywienie na cały okres pobytu za stałą cenę. Później można szaleć do woli.