Filipiny obfitują w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
Filipiny oferują bardzo zróżnicowane nurkowanie wśród tropikalnych raf koralowych. Jest tu wszystko, od stromych ścian do wspaniałych ogrodów koralowych i nurkowania wrakowego. Miejsca nurkowe przekonują do siebie wielością gatunków, szczególnie wśród makro-organizmów. W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm.
Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili, Batangas i Cebu.
NURKOWANIE NA BOHOL
Nurkowanie tutaj wśród pięknych koralowych ogrodów w płytkich wodach jest bardzo zróżnicowane. Jednak główną atrakcją są strome ściany z jaskiniami i nawisami. Podwodny świat wokół Bohol jest w znakomitym stanie i ma wiele do zaoferowania nie tylko fotografom. Pod wodą znajdziemy wspaniałe krajobrazy z gorgoniami, koralowcami i niezliczoną ilością kolorowych miękkich korali (nephtheidae) dających schronienie ślimakom, antenicom, węgorzom morskim, skrzydlicom i węgorzom piaskowym. Przy odrobinie szczęścia w okresie od lutego do kwietnia można spotkać tu przedstawicieli gatunków wielkich ryb. Obfitość gatunków na rafach sprawia, że nurkowanie na Bohol jest niezapomnianym przeżyciem. Nurkować na Bohol można przez cały rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja.
NURKOWANIE W BORACAY
Boracay ma coś dla każdego, począwszy od relaksującego i przyjemnego nurkowania do nurkowania w prądzie. Pod wodą jest mnóstwo gatunków żyjących wśród korali i wiele gatunków koralowców. Sporo jest tu do odkrycia w zakresie makroorganizmów. Szczególnie ciekawe są nurkowania na Yapak. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy okres jest od listopada do czerwca.
NURKOWANIE W CEBU
Najpiękniejsze nurkowania wokół Cebu są po zachodniej stronie wyspy Moalboal. Obok stromych i cudownie porośniętych ścian znajdziemy tu piękne ogrody koralowe z ogromną ilością gatunków ryb oraz wokół wyspy Malapascua miejsca dobre do obserwacji rzadkich gatunków wielkich ryb. Szczególnie atrakcyjne miejsca znajdują się wokół wyspy Pescador i Monad Shoal, niedaleko Malapascua, gdyż tam spotkać można thresher shark i manty. W tym regionie leży kilka ciekawych wraków. Szczególną atrakcją jest wyspa Gato. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy jest okres od listopada do maja.
NURKOWANIE W MINDORO I LUZON
Rafy wokół Puerto Galera w Mindoro są w bardzo dobrym stanie, nie zachodzi tu blaknięcie korali, a połowy przy pomocy dynamitu należą już do przeszłości. Stan koralowców i populacje ryb rosną z roku na rok i występuje tu obfitość gatunków ryb tropikalnych. Nurkowania wokół wyspy Verde są niezwykle widowiskowe a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
NURKOWANIE W NEGROS
Na Negros nurkowanie jest bardzo urozmaicone, wśród ogrodów koralowych w płytkich wodach i wspaniale porośniętych stromych ścian. Utrzymujący się w znakomitym stanie podwodny świat kusi nie tylko podwodnych fotografów. Szczególną atrakcją są miejsca nurkowe wokół wyspy Apo a miłośnicy makroorganizmów z pewnością dokonają paru ciekawych odkryć, nurkując z brzegów Dauin. Nurkować wokół Negros można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja.
NURKOWANIE W PALAWAN
Miejsca nurkowe wokół Palawan to przeważnie płytkie, wspaniałe ogrody koralowców. Na najlepsze nurkowanie wrakowe na Filipinach można liczyć na wyspie Busuanga. W zatoce Coron leżą zatopione japońskie okręty z okresu drugiej wojny światowej. Widoczność zazwyczaj nie jest najlepsza, jednak wraki są na małej głębokości i są wspaniale porośnięte. Zadziwiają sobą również przez ilość ryb, którym dają schronienie. Jednym z najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach jest Rafa Tubbathaha, położona pośrodku morza Sulu. Nurkowanie tutaj możliwe jest jedynie od marca do czerwca. Wyprawy na te wody rozpoczynają się z Puerto Princessa na Palawan. Rafa Apo, leżąca w przesmyku, ma do zaoferowania zachwycające nurkowania na stromych ścianach. Nurkowanie na Busuanga i Palawan możliwe jest przez cały rok, a najlepszy jest okres od grudnia do czerwca. Ze względu na turystykę podwodną, w tym regionie rafy są pod szczególna opieką a stan ich jest bardzo dobry.
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka.
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonald’s i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.
Na Filipinach pływają rejsy nurkowe (safari nurkowe, liveaboard'y). Typowymi trasami rejsów na Filipinach są:
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Filipiny są państwem wyspiarskim na obszarze którego jest wiele do zobaczenia. Góry na północy wyspy Luzon i gigantyczne terasy ryżowe są warte szczególnej uwagi.
Wyspa Bohol znana jest Czekoladowego wzgórza, na które można bez problemu wybrać się w ciągu całodniowej wycieczki rozpoczynającej się z Alona Beach.
Według nas warto odwiedzić Wyspę Calauit na północy Palawan, gdzie prezydent Marcos usiłował stworzyć park narodowy dla dużych afrykańskich gatunków. Jest tu idealne środowisko dla żyraf, zebr i antylop. Na wyspę najłatwiej dostać się z Club Paradise.
Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. Podczas pory deszczowej mogą pojawić się tropikalne cyklony, szczególnie na terenie prowincji północnych (Luzon, Mindoro).
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku
Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek