Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili, Batangas i Cebu.
NURKOWANIE WOKÓŁ CEBU
Najpiękniejsze nurkowania wokół Cebu są po zachodniej stronie wyspy, przy Moalboal. Obok stromych i cudownie porośniętych ścian, są tu piękne ogrody koralowe z ogromną ilością gatunków ryb oraz dobre miejsca do obserwacji rzadkich, wielkich gatunków ryb wokół wyspy Malapascua. Szczególnie atrakcyjne miejsca znajdują się wokół wyspy Pescador i Monad Shoal, gdyż tam spotkać można kosogony i manty. Przy Malapascua leży kilka ciekawych wraków. Szczególną atrakcją jest wyspa Gato. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy jest okres od listopada do maja.
DOÑA MARILYN – to spoczywający na głębokości 32m wrak promu pasażerskiego, który zatonął ponad 20 lat temu. Wrak pokryty jest pięknymi koralami miękkimi – czerwonymi i niebieskimi – i rezydują na nim różnego rodzaju ryby i inne stworzenia. Jest to wspaniała lokacja, dostępna jednak tylko dla doświadczonych nurków – silne prądy i oddalone położenia sprawiają, że nie ma tu miejsca na błędy.
GATO ISLAND – to świetne miejsce dla amatorów podwodnej fotografii, dno jest bowiem stosunkowo płaskie, piaszczyste i obficie udekorowane kolorowymi kępkami twardych i miękkich korali, wachlarzami gorgonii i koralami czarnymi. Spotyka się tu mnóstwo skorupiaków oraz bluespotted stingray, pod głazami lubią przyczaić się rekiny, częstym widokiem są także graniki i lucjany. Wspaniałym doświadczeniem dostępnym dla każdego będzie także przepłynięcie przez długi na 80m tunel-jaskinię z jednej strony wysepki na drugą (oczywiście przy założeniu, że nie cierpi się na klaustrofobię i nie czuje się lęku przed rekinami i morskimi wężami). Wewnątrz zobaczycie z pewnością gąbki, miękkie korale, homary, kraby i krewetki. Wlot do jaskini znajduje się na 5m głębokości, a wylot na 14m. Pamiętajcie o latarkach!
MONAD SHOAL – w tym miejscu znajduje się wspaniała podwodna góra, jednak prawdziwą atrakcją są kosogony, raczej niespotykane nigdzie indziej w wodach Filipin. Podobnie jak młoty, kosogony lubią pływać i polować w ławicach. Uwaga na ich silne ogony – służą do uderzania i ogłuszania ofiar! Widuje się tu także inne gatunki rekinów – whitetips, młoty i żarłacze srebrnopłetwe, a także majestatyczne manty i, czasami, rekiny wielorybie. Większość nurków chce zanurkować tutaj co najmniej kilka razy, tyle jest tu do zobaczenia!
MOALBOAL i PESCADOR ISLAND – w pobliżu niewielkiego miasteczka Moalboal znajduje się kilka miejsc nurkowych, jednak zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym jest Pescador Island. Raz po raz wypływają na Pescador i wracają z niej łodzie pełne zadowolonych nurków. Prądy bywają tu silne, jednak widoczność wynosi często ponad 25m. Wysepka jest malutka i da się ją opłynąć podczas jednego nurkowania, jednak z pewnością warto poświęcić jej więcej uwagi. Górna część rafy udekorowana jest wieloma rodzajami korali, w tym staghorn i gorgoniami, koralami stołowymi oraz koralami przypominającymi wyglądem mózg. Nieco głębiej dostrzeżesz mnóstwo gąbek różnych kształtów, a także zdrowe i bujne korale miękkie, jak również korale czarne. Pionowa ściana pełna jest szczelin, zagłębień i nawisów, i żyją na niej prawie wszystkie gatunki rafowe – np. skorpeny, węże morskie, mureny, jaszczurniki, antiasy, babki, graniki, lucjany, tuńczyki, rabbitfish, barakudy, żółwie i papugoryby, napoleony i wiele innych. Z dużych ryb widuje się tu manty i rekiny, niektórzy szczęśliwcy spotkali na swej drodze nawet rekina wielorybiego!
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
MIASTO CEBU
To czwarte co do wielkości miasto Filipin ma wiele do zaoferowania. Jednym z ważniejszych zabytków jest Bazylika Dzieciątka Jezus, wybudowana pierwotnie w 1565 r. Po 3 pożarach, została odbudowana w roku 1737 i w takim kształcie widzimy ją dzisiaj. Wewnątrz znajduje się cudowna figurka małego Jezusa, do której odbywają się pielgrzymki.
Naprzeciwko ratusza znajduje się wybudowana w 1841 r. rotunda, skrywająca duży drewniany krzyż, który, wg przekazów, zawiera odłamki oryginalnego krzyża postawionego na Cebu przez Magellana w 1521 r. Malowidła na suficie rotundy ukazują scenę stawiania krzyża.
Taoistyczna Świątynia jest z kolei oznaką, że w Cebu żyje spora i nieźle prosperująca populacja Chińczyków. Sama świątynia jest skromna jak na chińskie standardy, jednak warto przybyć tutaj przechodząc obok strzeżonych rezydencji ekskluzywnego Beverly Hills i zobaczyć, jak żyją bogatsi mieszkańcy miasta. Również widok na miasto wart jest odnotowania.
Oprócz zabytków historycznych i religijnych, w mieście warto odwiedzić Sanktuarium Motyli (Jumalon Butterfly Sanctuary). Można tu posłuchać wykładu i oglądać motyle w różnych stadiach ich życia, a także podziwiać mozaiki zrobione z motylich skrzydeł. Najlepiej zwiedzać Sanktuarium w godzinach porannych od czerwca do lutego, kiedy motyle rozmnażają się.
Do innych wartych obejrzenia należy muzeum pianin i zbiory orchidei. Warto także wziąć udział w jednym z licznych festiwali, np. Sinulog – festiwal poświęcony świętemu obrazkowi Dzieciątka Jezus, podczas którego ma miejsce barwna procesja. Dla uczczenia patronki miasta, św. Katarzyny z Aleksandrii odbywa się Carcar Fiesta. Ciekawy jest także Festiwal Mango, podczas którego można zwiedzać plantacje tego owocu.
Będąc w Cebu, warto także odwiedzić Lapu Lapu na wyspie Mactan, dokładniej zaś – miejsce, w którym odbyła się ostatnia walka Magellana z miejscowymi wojownikami, w wyniku której znany odkrywca zmarł.
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.