Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm. Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili,Batangas i Cebu.
NURKOWANIE W MINDORO I LUZON
W regionie Mindoro i Luzon znajduje się co najmniej kilka wspaniałych destynacji nurkowych z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma miejscami nurkowymi każda. Najczęściej nurkuje się wokół Puerto Galera (Mindoro), gdzie rafy są w bardzo dobrym stanie i spotkać można, poza niezwykłą mnogością gatunków rafowych, także gatunki pelagiczne. Jest to także wspaniały teren do nurkowania technicznego. Niezwykle widowiskowe są także nurkowania wokół wyspy Verde, a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
Na Luzon znajduje się stolica nurkowania w tym zakątku – Anilao ze wspaniałymi nurkowaniami na rafach oraz Subic Bay z kilkoma wrakami wartymi eksploracji.
THE CANYONS – jedno z najbardziej popularnych miejsc, także wśród nurków technicznych. Nurkowanie z reguły rozpoczyna się w pobliżu Hole in the Wall – naturalnego tunelu, szerokiego na tyle, że można nim przepłynąć. Dalej płynie się wzdłuż ściany aż do kilku kanionów, cały czas w otoczeniu wszystkich rodzajów korali twardych i miękkich, gąbek, gorgoniowych wachlarzy i liliowców. Morze tętni tu życiem – mureny, skrzydlice, sweetlips, ostroboki, tuńczyki i czasem whitetip sharks. Nurkowanie kończy się przy starej kotwicy pokrytej miękkimi koralami i małymi gorgoniami, która stała się domem dla dwóch dużych skrzydlic. Jeśli będziesz mieć szczęście, spotkasz tu Barnacle Billa – dużego żółwia szylkretowego, który często tu bywa.
SABANG POINT – to znajduje się rafa zaczynająca się na 7m i opadająca do 18-20m, pokryta liliowcami, gąbkami w kształcie dzbanków i gorgoniami. Znajdziesz tu przepiękną ścianę pokrytą różnymi koralami, zamieszkaną przez mureny, wielokolorowe ślimaki nagoskrzelne i fluorescencyjne rogatnice.
VERDE ISLAND WALL – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach, trudno jej nie zauważyć pod wodą, jednak uważać należy na prądy, które mogą skierować was w nieodpowiednią stronę. Widoczność jest tu z reguły wspaniała, a sama ściana posiada wiele zagłębień i szczelin, których można się chwycić, by nie zostać uniesionym przez prąd. Uwaga na głębokość, ściana opada bowiem o wiele niżej, niż dopuszczalne głębokości rekreacyjne. W okolicy dostrzec można oczywiście wiele gatunków wspaniałych korali, ryb rafowych oraz pelagicznych (m.in. makrele hiszpańskie, tuńczyki, ostroboki, rainbow runners, solandry, a czasem manty, orlenie i whitetip sharks).
Mindoro to 7 co do wielkości wyspa na Filipinach, leży ona na południe od Luzon. W pobliżu miasta portowego Puerto Galera znajduje się wiele plaż i ośrodków. Ze względu na piękne plaże, czyste morze i małą odległość do Manili wyspa ta stała się bardzo szybko jednym z pierwszych celów turystycznych na Filipinach. W głębi lądu jest tropikalny las, żyje tam plemię Mangyan, pierwotni mieszkańcy Mindoro. Z Manili jedzie się najpierw samochodem do Batangas a później statkiem do Mindoro trwa to około 5 godzin.
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Mindoro obdarzone jest najlepszymi na Filipinach krajobrazami. Piękne plaże, a wewnątrz lądu – góry, jeziora, rzeki, las deszczowy, dzikie zwierzęta, rzadkie okazy flory i fauny oraz kolorowe etniczne społeczności. Najbardziej znane jest Puerto Galera ze wspaniałą naturalną zatoką i znaną na świecie rafą koralową. Można tu także wybrać się w góry na wspinaczkę, trekking, wędrówki, camping i oglądanie motyli.
JEZIORO I WULKAN TAAL
Mierzący 300 m Taal jest najmniejszym na świecie aktywnym wulkanem i zarazem bardzo popularnym miejscem na wędrówki. Położony jest na Jeziorze Taal, około 50 km na południe od Manili. W miasteczku Talisay można wynająć łódkę banca, aby dopłynąć do wyspy i ruszyć na wędrówkę pieszą lub konną na szczyt krateru, gdzie znajduje się parujące jezioro. Widoki zapierają tu dech w piersiach!
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.