Najlepsze nurkowania na Kostaryce są na pacyficznej stronie kraju. Miejsca nurkowe nie zachwycają bogactwem gatunków tropikalnych wód, ale bogactwem ryb i spotkaniami z dużymi rybami. Wspaniałe nurkowania oferują wsypy Catalina i Bat w północno- zachodniej części Kostaryki, można tu regularnie spotkać żarłacze tępogłowe, manty, orlenie i szkoły płaszczek i mant. Nurkowanie przy wyspie Kokosowej
to obok Galapagos i Malpelo najbardziej znane i spektakularne miejsce spotkań dużych ryb. Większość nurkowań odbywa się na pobliskich skałach i wyspach. W tych miejscach znajdują się stacje czyszczenia, w których regularnie zjawiają się rekiny młoty. Niezliczone białonose żarłacze rafowe są w ciągu dnia mało aktywne i można je dobrze obserwować. Podziwiać można duże ławice ryb, takich jak makrele, barakudy oraz dużych ryb między innymi rekiny szaronose, manty, rekiny wielorybie, delfiny i walenie. Poza tym zawsze zobaczyć można żółwie, mureny i langusty. Skały są słabo porośnięte, nie ma tutaj korali i gąbek. Nurkowanie na Kostaryce możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy okres to miesiące od grudnia do maja. Na wyspie Kokosowej nurkowania dobre jest przez cały rok ponieważ nie ma podziału na porę suchą i deszczową.
Temperatura wody wynosi od 20ºC do 28ºC. Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Najbliższa komora znajduje się w Punto Arenas. Naszym zdaniem: Nurkowanie na Kostaryce nie oferuje kolorów Pacyfiku za to jest tu dużo ryb i dużych ryb. Wyspa Kokosowa to światowej klasy miejsce do nurkowania z dużymi rybami.
Kostaryka jest jedną z najstarszych demokracji w Ameryce i jednym z najbardziej stabilnych państw w Ameryce Środkowej. Na północy graniczy z Nikaraguą, na wschodzie z Karaibami, na południowym wschodzie z Panamą, a na południowym zachodzie i zachodzie z Oceanem Spokojnym. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 51 100 km². Stolicą jest San Jose. Z północnego zachodu na południowy wschód kraj przecinają pasma Kordylierów. Najwyższa góra to Chirripó Grande (3 819 metrów) oraz czynny wulkan Irazú (3 432 metry). Większość ludzi mieszka na płaskowyżu Meseta Central położonym pomiędzy łańcuchami górskimi.
Tropikalny las deszczowy na nizinach w północno-wschodniej części kraju musiał niemal w całości ustąpić plantacjom bananów, podczas gdy wilgotne oraz suche sawanny na skraju gór przekształcono w grunty uprawne. Na pierwotną roślinność składają się drzewa hebanowe i balsowe, mahoń i cedr. Poza tym rośnie tu około tysiąca gatunków orchidei. Urozmaicony świat zwierzęcy to między innymi owady, małpy, gepardy, jaguary i 725 gatunków ptaków. Znaczna część ludności Kostaryki to Europejczycy (potomkowie Hiszpan). Biali i metysi składają się na niemal 90% całej populacji Kostaryki. Około 500 kilometrów na zachód od wybrzeży Kostaryki leży owiana legendą wyspa Kokosowa. Przez wiele wieków była ona celem dla awanturników i poszukiwaczy przygód oraz piratów. Ta niezamieszkana, porośnięta lasem deszczowym wyspa o powierzchni 24 km² jest parkiem narodowym i stanowi dziedzictwo kulturowe ludzkości.
Na Wyspę Kokosową można dostać się jedynie rejsowym statkiem nurkowym. Podróż bywa dosyć ciężka, gdyż trwa około 35 godzin. Nurkowania wokół Wyspy Kokosowej nie są dla nurków początkujących, z tego powodu na tę wyprawę powinni wybrać się jedynie nurkowie doświadczeni. Wszystkie jednostki pływające na wyspę są w bardzo dobrym stanie i są świetnie przystosowane do długich podróży i przebywania na pokładzie przez prawie dwa tygodnie.
Ponad 20% powierzchni Kostaryki pokrywają tereny pod ochroną. Na lądzie jest więc niezliczona ilość atrakcji. Lasy deszczowe, bagna namorzynowe, łańcuchy górskie i wulkany oferują wiele rozrywek dla zainteresowanych gości.
Aby wjechać do Kostaryki (Wyspa Kokosowa), Europejczycy potrzebują paszportu ważnego na 6 miesięcy od daty wylotu oraz powrotnego biletu lotniczego. Prosimy o skontaktowanie się z ambasadą Kostaryki aby ustalić wymagania dotyczące wjazdu dla danego kraju.
Językiem oficjalnym jest język hiszpański. Na pokładzie statków językiem obowiązującym jest język angielski.
Oficjalną walutą Kostaryki jest kostarykański colon. 100CRC = 1,16 PLN. W większych hotelach i sklepach akceptowane są karty kredytowe. Warto mieć przy sobie dolary amerykańskie w gotówce lub czeki podróżne.
Zalecamy wykupienie poniższych ubezpieczeń: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty i zniszczenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, specjalne ubezpieczenie nurkowe na przelot awionetką-ambulansem.
Obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20USD.
Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Kostaryki. Dla osób planujących przedłużyć swój pobyt w Kostaryce, zaleca się profilaktykę antymalaryczną. Malaria może występować podczas pory deszczowej na terenach przybrzeżnych i położonych powyżej 600 metrów. Zaleca się również zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
110V; wymagany jest amerykański adapter do gniazdek.