Oman

Nurkowanie

Oman oferuje 1700 km linii brzegowej wzdłuż której znajduje się wiele interesujących miejsc nurkowych. Nurkowanie w Omanie to gwarancja zadowolenia i przygody na opadających ścianach oraz spektakularnie porośniętych koralowcami fiordach na głębokościach od 6m do 40m. Nurkowanie jest tu stosunkowo łatwe i przyjemne jednak południowa część Omanu raczej polecana jest dla nurków z odrobiną doświadczenia, głównie z powodu dziewiczości tego rejonu i jeszcze nie do końca rozpoznanych nurkowisk.

Widoczność pod wodą waha się w granicach 20m - 30 m. W zimie temperatura wody utrzymuje się pomiędzy 20oC – 25oC więc 5 mm pianka może okazać się koniecznością. W miesiącach letnich, gdy temperatura wody wzrasta, wystarczająca będzie pianka o grubości 3mm.
 
Oman można podzielić na dwie strefy nurkowe - północną oraz południową. Północna część wód okalających Oman to głównie Zatoka Omańska z Fahal Island oraz Damaniyyat Island a także przesmyk przy półwyspie Musandam, gdzie prądy nanoszące sporą ilość odżywczego planktonu powodują występowanie niebywałej obfitości życia podwodnego. Warto wybrać tę część Omanu podczas podróży letniej (lipiec, sierpień, wrzesień) kiedy panują tu najlepsze warunki do spotkań z mantami oraz eagle rays a także z rekinem wielorybim. Południowa część Omanu - Morze Arabskie, będzie rewelacyjnym wyborem podczas podróży w miesiącach zimowych od października do marca kiedy w te rejony przypływają humbaki a także manty. Najbardziej znanymi miejscami nurkowymi są te okalające Hallaniyat Islands. Stąd również można wybrać się w rejs nurkowy na jedynym liveaboard'zie w Omanie wypływającym na spotkania z humbakamiNurkowanie nocne jest tu bardzo popularne, a nurkowie są zaskoczeni ilością fosforyzujących stworzeń. 
 
Najpopularniejsze miejsca to Fahal Island (Shark Island), Damaniyyat Islands, Hallaniyat Islands oraz Zatoka Cemetery. Bez względu na wybór konkretnej lokalizacji, podwodne życie jest równie ciekawie. Występują tu nienaruszone jeszcze miękkie i twarde korale oraz mnogość gatunków ryb. Niezwykle często spotykanym widokiem są delfiny.

Kraj i ludzie

Sułtanat Omanu leży na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Jego terytorium obejmuje obszar ok. 309 tys. km2 i jest trzecim co do wielkości krajem leżącym na Półwyspie Arabskim. Obszar Omanu jest dosyć zróżnicowany topograficznie. Ukształtowanie terenu dzieli kraj na trzy regiony. Na północy są to góry i fiordy. W centrum, spektakularne wydmy Sharqiyah (Wahiba) z dwiema rozległymi równinami, zaś na południu soczyście zielone wzgórza regionu Dhofar.

Poszarpana i zróżnicowana linia brzegowa ciągnie się od północy na południe. Północny pas wybrzeża wzdłuż Zatoki Omańskiej znany jest jako Batinah Coast, jest to wąska, żyzna równina oddzielona od kraju przez góry Hajar. Najwyższym szczytem Hajaru jest Jabal Sharms (Góra Słońca), sięgająca 3009 m n.p.m. Południowe stoki porastają oazy daktylowych gajów, rosnących w suchym pustynnym powietrzu. Na południu kraju znajduje się drugie pasmo górskie, Góry Qara. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, sztuki oraz starożytnej kultury to Oman jest idealnym miejscem dla Ciebie. Starożytna zabudowa miasta Nitzwa, miasta wzdłuż wybrzeża Omanu, stolica kraju Maskat oraz Salalah na południu kraju są świadectwem ponadczasowości kultury tego kraju. Kultura Omanu głęboko czerpie z religii Islamu, jednak stanowi oddzielną formę zwaną Ibadyzmem. Ibadyci są bardzo tolerancyjni dla wyznawców innej wiary. Oman posiada dużą liczbę obiektów zaklasyfikowanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to grobowce Bat – datowane na 3000 lat wstecz, Fort Bahla, Frankincense Route (droga wśród kadzidłowców) zaczynającej się w Dhofarze.

Łodzie

Godnym polecenia jest rejs nurkowy w południowej części Omanu ku wyspom Hallaniyat, w których okolicach od października do listopada przebywają humbaki. Jedyną łodzią safaryjną oferującą safari nurkowe jest MV Saman Explorer, wypływający z portu w Mirbat.

Programy

Oman to dobre miejsce nie tylko dla amatorów nurkowania ale również dla surferów, windsurferów oraz kitesurferów. Wysokość fali jest różna w zależności od pory roku jednak normą są tu 1m – 2m wysokości fale. W sezonie monsunów (od czerwca do września) w okolicy Masirah, panują idealne warunki dla fanów wind- oraz kite- surfingu. Amatorzy atrakcji lądowych również znajdą coś dla siebie. Whadi al-Ghool oraz Jabal Mishfat oferują idealne warunki do wspinaczki górskiej na wysokości odpowiednio 300m oraz 120m-500m. Niewątpliwym wyróżnikiem Omanu jest występujące tu bogactwo gatunków ptaków. Na obszarze kraju zarejestrowano ponad 460 gatunków z czego 80 jest gatunkami rezydującymi a resztę zaklasyfikowano jako gatunki migrujące sezonowo. Obserwację wielu gatunków można zacząć już z balkonu pokoju hotelowego w okolicy Maskat’u. W celu ujrzenia większej ilości gatunków rezydujących w naturalnym środowisku warto udać się do Qurum Natural Park. Jednak najlepszym miejscem dla miłośników ornitologii, prawdopodobnie w całym sułtanacie jest Al-Ansab Lagoon.

Wjazd

Turyści mogą otrzymać wizę (50 EUR ~ 22 OMR), po wypełnieniu wniosku wizowego oraz uiszczeniu opłaty wizowej w najbliższej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu jest w Berlinie) lub na dowolnym miejscu granicznym według tych samych reguł. Jednokrotna wiza uprawnia do maksymalnie miesięcznego pobytu na terenie Omanu licząc od daty wjazdu na teren kraju. Ważność paszportu to co najmniej 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu. Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.

Język

arabski, angielski

Waluta

rial omański (OMR)

Ubezpieczenie

Polisy ubezpieczeniowe niektórych firm ubezpieczeniowych mogą nie być uznawane. W przypadku poważnych wypadków lub schorzeń wystawiane są odpowiednie zaświadczenia, na podstawie których polski turysta może dochodzić zwrotu wydatków po powrocie do kraju.

Wyjzad

Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.

Zdrowie

Nie występuje zagrożenie sanitarno epidemiologiczne dlatego nie są wymagane dodatkowe szczepienia ochronne. Koszt wizyty w placówce medycznej wynosi średnio 40USD i nie obejmuje dodatkowych opłat za zabiegi i kuracje. 

Prąd

240V/50Hz. Wtyczki elektryczne typu:C,C-2,G.





Najlepsze Nurkowania

ul. Legionów 69, 91-070 Łódź

tel. +48 22 213 18 31 | tel. +48 42 648 79 37 | mobile: +48 502 201 233

nurkowanie.travel.pl
Biuro czynne od pon. - pt. w godz. 9.00 - 17.00