Indo Siren będzie najlepszym wyborem dla nurków skoncentrowanych na spędzeniu jak największej części dnia pod wodą. Jest to idealny wybór dla fotografów podwodnych.
Indo Siren to 40-metrowa łódź. Jest zbudowany na Sulawesi przy użyciu tradycyjnych materiałów. Oferowane są 10-dniowe rejsy na Komodo i Raja Ampat, a także rejsy tranzytowe trwające od 10 do 14 dni.
Nurkuje się w małych grupach, składających się z maksymalnie 6 osób wg standardów PADI. Czas nurkowania ograniczony jest do 1 godziny. Dziennie oferowanych jest do 4 nurkowań odbywających się z pontonu. Łódź nastawiła się szczególnie na fotografów podwodnych. W każdej kabinie znajduje się komputer, dodatkowe gniazdka do ładowania sprzętu i umywalka do płukania kamer. Istnieje możliwość nabicia butli nitroksem, dla certyfikowanych nurków - bezpłatnie. Jeśli nurek nie posiada certyfikatu nurka nitroksowego, może odbyć kurs na miejscu.
Miejsca nurkowe wokół Komodo należą do najlepszych w Indonezji. Silne prądy zapewniają pokarm dla stworzeń, możesz podziwiać niesamowitą różnorodność struktur rafowych, ogrodów koralowych i stromych ścian. Trochę chłodniejsze wody wokół Rinca zapewniają, że każde nurkowanie będzie inne.
Raja Ampat: nieuszkodzone ogrody koralowe, ściany i wspaniałe bogactwo ryb wypełniają wody wokół Iriana Jaya. Miłośnicy makro znajdą tu prawdziwą el dorado: koniki morskie, żaby, mureny, nudibranche znalezione tylko tutaj. W Sorong Waigeo i Misool znajdują się wspaniałe rafy, manty i małe stworzenia.
Indo Siren będzie najlepszym wyborem dla nurków skoncentrowanych na spędzeniu jak największej części dnia pod wodą. Jest to idealny wybór dla fotografów podwodnych.
(Komodo: 10 nocy)
10 nocy rejs Komodo | 20504 PLN |
10 nocy rejs Raja Ampat | 22347 PLN |
10 nocy Komodo | 694 PLN |
10 nocy Raja Ampar | 694 PLN |
10 nocy Raja Ampat - Ambon | 448 PLN |
12 nocy Komodo - Flores | 448 PLN |
14 nocy Flores - Raja Ampat | 582 PLN |
Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.
Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.
Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.
Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.
Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.
Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.
Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.
Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.
Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai
Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.
Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.
Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.
Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, Batanta
W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.
Komodo, podobnie jak Bali, należy do archipelagu Nusa Tenggara. Pozostałymi miejscami należącymi do archipelagu są m.in. Lombok, Flores, Alor i Timor. Komodo to jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych w Indonezji, głównie ze względu na bogactwo raf pod względem zarówno ogrodów koralowych jak i wielu gatunków ryb. Komodo światową sławę zyskało między innymi dzięki żyjącemu tu waranowi z Komodo, największemu i najbardziej niebezpiecznemu jaszczurowi na ziemi. Utworzono tu także Narodowy Park Morski i wpisano wyspę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Cannibal Rock – bardzo urozmaicone miejsce z mini-ścianami, wielkimi głazami i dolinami, a także ogromnymi tarasami na głębokości 30m. Warto tu przyjrzeć się wielkim ponad dwumetrowym czerwonym gorgoniom, jako że, szczególnie podczas zimnego przypływu, kryją się na nich, również czerwone, pygmy seahorses i ghost pipefish. The Rock pokryta jest rzadkimi i jaskrawymi sea apples w odcieniach fioletu, zieleni, błękitu, czerwieni i żółci. Spotyka się tu także trzy gatunki jadowitych jeżowców. Kiedy szaleją tu prądy, widuje się duże ławice ryb, a także manty, duże żarłacze oraz płetwale karłowate.
Current City (Batu Bolong) – jedno z topowych miejsc nurkowych w tym rejonie. Ściany rafy pokryte są niemal całkowicie koralami i kolorowymi gąbkami, pośród których znaleźć można mnóstwo podwodnych gatunków w stylu makro, jednak prawdziwym rarytasem jest to, co dzieje się w błękicie: od ogromnych ławic ryb czekających w prądzie na pożywienie, po ścigające się i polujące w toni rekiny rafowe, przepływające niby przypadkiem żółwie, ryby toczące walki ze sobą, składające i strzegące jaj, ławice tuńczyków czy snapperów… na Batu Bolong zawsze coś się dzieje.
Yellow Wall – to właściwie 2 ściany, jedna nad drugą, niższa z nich jest nawisem opadającym 50 metrów do dna. Miejsce to pokryte jest żółtymi koralami miękkimi i bogate w podwodne organizmy – żółte pygmy seahorses, niebieskie osłonice żyjące w koloniach, tysiące ślimaków nagoskrzelnych i ośmiornic blue-ringed.
Karang Makassar (Manta Point) – jak sama nazwa wskazuje jest to wspaniałe miejsce do obserwowania mant. Jest to raczej podłużne dno niż rafa, usiane połamanymi koralami i niewielkimi blokami koralowymi. Nurkowanie najczęściej odbywa się dryfując z prądem obserwując manty, które zatrzymują się przy blokach koralowych aby dać się wyczyścić rybkom czyścicielom z rodziny wargaczowatych, lub szukają pożywienia pływając tuż pod powierzchnią wody. Oprócz mant zobaczyć tu możemy również orlenie, płaszczki oraz rekiny rafowe.
Gps Point – uważane przez wielu za najlepsze miejsce nurkowe północnego Nusa Tenggara, miejsce to leży przy wyspie Banta. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie regularnie widywane są rekiny i podczas jednego nurkowania zobaczyć można 5 ich gatunków. Ze względu na występowanie silnych prądów można tu spotkać ostroboki, tuńczyki, barakudy i pokolce. Z pewnością warto poświęcić chwilę na poszukiwania pygmy seahorses ukrytych na gorgoniowych wachlarzach oraz w głębi wypatrywać orleni i mant.
Najlepszy czas na wyjazd: istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:
Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 20 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 25 do 30°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 25 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;
Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Zalecamy zabranie cieplejszej pianki nurkowej, 5 lub 7mm., rękawic, haków rafowych, bojek, warto rozważyć również rezerwację butli 15L.
Komora dekompresyjna znajduje się na Bali
Według nas Komodo to doskonałe miejsce na safari nurkowe, ze wspaniałymi miejscami nurkowymi pełnymi zdrowych korali, dużych ławic ryb oraz licznymi gatunkami makro.
dj
dj
Nusa Tenggara (Małe Wyspy Sundajskie) to wspólna nazwa dla wysp, które rozciągają się na wschód od Bali. Poza dużymi wyspami takimi jak Sumbawa, Flores, Komodo, Alor i Sumba są tu też małe i bardzo małe wyspy. Jest to jeden z najbiedniejszych i najmniej urodzajnych terenów Indonezji.
Komodo jest najbardziej suchą z nich i w ogóle jednym z najbardziej suchych rejonów w Indonezji, rosną tu nawet palmy odporne na brak wody. Największą atrakcją wyspy, poza nurkowaniem, są długie na 3 metry warany. Te największe jaszczurki na świecie zostały ponownie odkryte w 1912 roku. Aby chronić tego wielkiego gada ustanowiono tu Park Narodowy. Komodo ma niewielu mieszkańców, w jedynej wiosce żyje około 1000 osób, zajmujących się głównie rybołówstwem i rzeźbieniem figurek waranów, które są później sprzedawane turystom.
Rejsy nurkowe na Komodo pozwalają najpełniej korzystać z uroków Parku Narodowego. Park wpisany został w 1991 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i odznacza się nieprawdopodobną różnorodnością – ponad 260 gatunków korali, 70 gatunków gąbek, mięczaków, szkarłupni i skorupiaków, ponad 1000 gatunków ryb, morskich gadów i ssaków. Wody roją się od rekinów rafowych, mant, kałamarnic, a także koników morskich pygmy seahorses, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, graniki, karanksy i żabnice. Nurkowanie tu jest różne – od płytkich nurkowań muck, opadających raf i ciemnego piasku wulkanicznego, podwodnych szczytów i stromych ścian. Prądy mogą być tu silne, ale zarazem przynoszą to, co najbardziej zachwycające.
Park Narodowy Komodo oferuje liczne wycieczki, w ramach których można wybrać się na spotkanie z waranem z Komodo. Do wyboru są różne rodzaje tras w głąb wyspy, którą zamieszkują nie tylko warany, ale i węże, nietoperze i różne gatunki ptaków. W ramach safari nurkowego można zwiedzać również liczne inne wyspy rejonu, na których znajdziemy rajskie plaże czy tarasy widokowe. Organizowane są również trekkingi w głąb poszczególnych wysp.
W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.
Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.
220 V
Panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu.
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.
Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.
220 V