Długo czekaliśmy na tak komfortowy statek pływający po Filipinach. Pobyt na Philippine Siren zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.
Philippine Siren to 40-metrowy żaglowiec oferujący dużo miejsca. Został on wybudowany w tradycyjnym indonezyjskim stylu na Sulawesi. Łódź ta jest nową i komfortową siostrą łódki SY Siren pływającej po wodach Tajlandii i Indonezji. W najodpowiedniejszych terminach oferowane są rejsy do najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach. Z reguły rejsy trwają 10 dni ale część rejsów trwa 6 dni.
Ta duża, komfortowa łódź posiada 8 kabin w których znajduje się miejsce dla 16-18 nurków. Wszystkie kabiny są bardzo przestronne i wyposażone w indywidualnie regulowaną klimatyzację, komputer i mają widok na morze. Do wyposażenia należą też szlafrok, suszarkę do włosów ściemniacz światła, aby zmienić oświetlenie w kabinie. W 3 większych kabinach umiejscowione są 3 pojedyncze łóżka. Dodatkowo wszystkie kabiny posiadają łazienkę z ciepłą wodą i toaletę. Atrakcja dla fotografów i operatorów filmowych jest system audiowizualny z 19-calowym płaskim monitorem podobnie jak w innych łodziach floty Siren. W kabinach znajdują się też gniazdka 220V. W dużym, klimatyzowanym salonie znajduje się bar, automat do kawy, telewizor, mała biblioteczka i przytulny kącik wypoczynkowy. W zewnętrznej części, przy półokrągłym stole serwowane są w formie bufetu smaczne dania kuchni europejskiej i azjatyckiej. Z przodu statku znajduje się pokład słoneczny z leżakami. Za drobną opłatą można spróbować jazdy na nartach wodnych lub wakeboardzie. Bezpłatnie można wypożyczyć kajaki. SPA i pralnia również są do dyspozycji gości.
Na łodzi nurkuje się w małych, maksymalnie 6 osobowych grupach zgodnie ze standardami PADI. Czas nurkowania nie może przekroczyć 60 minut. Dziennie oferowanych jest do 4 nurkowań, które odbywają się z dodatkowych łodzi. Łódź nastawiona jest szczególnie na fotografów podwodnych. W każdej kabinie znajduje się komputer, dodatkowe gniazdka, a na pokładzie również oddzielne umywalki do płukania sprzętu. Dla osób posiadających odpowiednie kwalifikacje dostępny jest bezpłatny nitroks. Osoby, które nie mają certyfikatu nurka nitroksowego jest możliwość odbycia szkolenia na łodzi.
W najodpowiedniejszych terminach oferowane są rejsy do najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach. Łodź wykonuje kilka tras:
Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferowane są z reguły przez Najlepsze Nurkowania w połączeniu z pobytem na Malapascua.
Rejsy Coron- Boracay i Coron- Puerto Galera prowadzą do najwspanialszych wraków Zatoki Coron i do niezwykłej Rafy Apo. Łódź jest bardzo elastyczna jeśli chodzi o trasy rejsów, które na prośbę uczestników za zgoda kapitana mogą ulec zmianie.
Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu.
Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
Długo czekaliśmy na tak komfortowy statek pływający po Filipinach. Pobyt na Philippine Siren zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.
(rejs 6 nocy w kabinie DBL, wyżywienie FB, napoje bezalkoholowe i lokalne piwo, transfery (poza Moalboal, Batangas, Malapascua), nurkowanie z butlą i balastem, nitrox (konieczna wcześniejsza rezerwacja))
dla rejsu 6 nocy trasa południowe Leyte (45 EUR) | 213 PLN |
dla rejsu 6 nocy trasa Tubbataha Park Narodowy/ 7 nocy trasa południowe Visayas (75 EUR) | 354 PLN |
dla rejsu 10 nocy trasa Południowe Visayas (100 EUR) | 473 PLN |
dla rejsu 10 lub 12 nocy Malapascua i Visayas (130 EUR) | 614 PLN |
Cebu - Moalboal (40 EUR) | 189 PLN |
Cebu - Malapascua (50 EUR) | 236 PLN |
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić. Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili,Batangas i Cebu.
NURKOWANIE W PALAWAN
Palawan oferuje różnorodne nurkowania – od płytkich, wspaniałych ogrodów koralowych po nurkowanie wrakowe. Jednym z najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach jest Rafa Tubbathaha.
TUBBATAHA
Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Rafa Tubbataha dostępna jest tylko od lutego do połowy czerwca, i jedynie z pokładu łodzi rejsowych. W pozostałych miesiącach morze jest zbyt wzburzone, aby dostać się w ten rejon, a co dopiero nurkować. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON BAY – ta duża, osłonięta zatoka to stolica nurkowania wrakowego na Filipinach. Spoczywają tu statki, które należały do japońskiej floty zatopionej we wrześniu 1944 r. z rozkazu admirała Halseya. W zatoce można nurkować przez cały rok, jednak widoczność bywa różna, potrafi dochodzić do 25m, jednak należy przygotować się na gorszą. Jest to też wspaniała okazja do odbycia kursu nurkowania technicznego.
APO REEF – rafa przez wiele lat odwiedzana była głównie przez rejsy nurkowe (liveaboardy, safari nurkowe), obecnie dopływają tu także banki. Rafa jest szerokim na 340 m systemem lagun rozdzielonym wąskim kanałem wiodącym z zachodu na wschód i dostępna jest od stycznia do czerwca. W pozostałych miesiącach prądy uniemożliwiają dotarcie do niej. Na rafie spoczywają 3 wraki – stary parowiec i dwie łodzie rybackie. Poza tym spotkasz tu około 380 gatunków ryb – w tym różne rekiny, płaszczki, manty, lucjany i ostroboki, tuńczyki, makrele hiszpańskie, napoleony, pokolce, papugoryby, rogatnice, skrzydlice, szorstniki, a także prawie 500 różnych gatunków korali.
Długa na 400 kilometrów wyspa Palawan w południowo- zachodniej części Filipin ma jeszcze duże obszary lasów deszczowych i uznawana jest za największy niezniszczony obszar naturalny kraju. Wyspa dzięki małym wysepkom z piaszczystymi zatokami, urwistym skałom wapiennym zalicza się do najpiękniejszych krajobrazów Filipin. Poza główną wyspa do prowincji Palawan należy około 1000 innych wysp, największe z nich, to leżąca na północ od Palawan grupa wysp Calamian z takimi wyspami jak Busuanga, Cuilion i Coron.
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.
Wokół Palawan nurkuje się głównie z łodzi. Pływają tu także liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:
Tubbataha
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
NURKOWANIE W NEGROS
Nietknięty świat podwodny wokół wyspy Apo oferuje wiele – interesujące pejzaże podwodne z gorgoniowymi wachlarzami, koralami miękkimi i liliowcami na których widuje się kolorowe ślimaki nagoskrzelne, mureny, frogfish, koniki morskie, błazenki i morskie węże. Nurkowanie jest tu możliwe przez cały rok, jednak najlepszą porą jest listopad – maj. Temperatura wody waha się w granicach 25°C - 30°C, 3 lub 5 mm pianka będzie wystarczająca.
SUMILON ISLAND – wyspa ta była pierwszym morskim rezerwatem na Filipinach, w pewnym momencie jednak utraciła swój chroniony status, co zostało natychmiast wykorzystane przez rybaków. Połowy z użyciem dynamitu, sieci skrzelowej i włóczni były tu na porządku dziennym, w mgnieniu oka niwecząc wieloletnie wysiłki czynione w celu ochrony rafy. Obecnie rafa odbudowuje się i odżywa, spotkać tu można wiele gatunków pelagicznych, czasem, choć rzadziej niż kiedyś, widuje się młoty, manty i ogończe. Południowo-wschodnia część rafy jest w zdecydowanie lepszej kondycji, z wieloma gatunkami ryb rafowych.
TACOT – ta podwodna góra przyciąga wiele gatunków pelagicznych. Widoczność wynosi zazwyczaj ponad 20. Prądy są zawsze silne, dlatego nie jest to miejsce dla początkujących. Na samej rafie żyje wiele gatunków ryb – papugoryby, graniki, lucjany i rozdymki, a korale są zdrowe i spore, odżywiane przez bogate prądy. Jako że nurkowanie nie jest tu specjalnie głębokie, większość nurków ma wystarczająco wiele powietrza na dokładne zwiedzenie rafy, szczególnie jeśli zanurkuje się tu 2 razy.
APO ISLAND (nie mylić z Apo Reef) – od początku lat 70. wyspa Apo cieszyła się statusem obszaru chronionego. W przeciwieństwie do tego, co stało się na wyspie Sumilon, tutaj zasady były przestrzegane, a rezultat mówi sam za siebie – na Apo organizowane są wyprawy z całego regionu Visayas. Nurkuje się tu od grudnia do maja, w pozostałych miesiącach nurkowanie może nie być tak przyjemne, o ile w ogóle będzie możliwe. Rafa udekorowana jest mnogością sporych korali i gąbek, i żyją na niej prawie wszystkie gatunki rafowe – graniki, lucjany, babki, wargacze, pokolce, damselfish, ryby motyle i papugoryby. Częstymi gośćmi są tu także whitetip sharks oraz blacktip sharks. Występują tu również tuńczyki, ostroboki, barakudy, solandry i makrele.
Negros położone jest między Cebu i Panay na południowy- zachód od Visayas. Negros to cukrowa wyspa na Filipinach, prawie połowa całkowitej powierzchni przeznaczona jest na uprawę trzciny cukrowej. Absolutnie jedyne w swoim rodzaju są stare lokomotywy parowe, które jeszcze do niedawna używane były zbiorach na polach trzciny cukrowej. Pierwotni mieszkańcy Negros to Negritos. Małe grupy tej kulturowej mniejszości żyją jeszcze w górskich regionach.
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeepie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Na wyspie Negros znajduje się najwyższe wzniesienie Visayas – wulkan Kanlaon. Ta prowincja oferuje także wiele możliwości wypoczynku i przygody. Największe miasto Negros, Bacolod City, charakteryzuje się ciekawym hiszpańskim budownictwem. Odbywa się tu kilkadziesiąt festiwali, w tym najbardziej znany Mass Kara Festival (masskara znaczy „wiele twarzy”), odbywający się w weekend najbliższy do 19 października. Całe miasto szaleje wtedy w rytm muzyki, a uczestnicy noszą wyszukane uśmiechnięte maski.
PARK NARODOWY TWIN LAKES – park znajduje się około 20 km na północny-zachód od stolicy regionu Negros Oriental – Dumaguete i oferuje najbardziej widowiskową wędrówkę w regionie Visayas. Szlak mierzy 15 km i wiedzie przez dziewiczy i pełen życia las – znajdziesz tu zarówno małpy, jak też wspaniałe orchidee. Ta okolica jest także domem dla miejscowej ludności Bukidnon.
PARK NARODOWY MT KANLAON – najlepszym czasem na wspinaczkę na ten czynny wulkan jest marzec-maj oraz październik-grudzień. Aby wejść na samą górę, należy otrzymać pozwolenie. Trasa z najpiękniejszymi widokami zaczyna się w Murcii, jednak każdy z trzech szlaków na wulkan prowadzi przez lasy z orchideami, zamieszkane przez poważnie zagrożone wyginięciem gołębie wyspiarki zbroczone i jelenie Rusa Alfredi.
SIPALAY – to nadmorskie miasteczko słynie z przepięknych plaż z białym piaskiem (szczególnie słynnej Sugar Beach), odizolowanych zatoczek, rozrzuconych wysepek, raf i wód, w których mieszkają merliny, tuńczyki i karanksy.
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm. Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili,Batangas i Cebu.
NURKOWANIE W MINDORO I LUZON
W regionie Mindoro i Luzon znajduje się co najmniej kilka wspaniałych destynacji nurkowych z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma miejscami nurkowymi każda. Najczęściej nurkuje się wokół Puerto Galera (Mindoro), gdzie rafy są w bardzo dobrym stanie i spotkać można, poza niezwykłą mnogością gatunków rafowych, także gatunki pelagiczne. Jest to także wspaniały teren do nurkowania technicznego. Niezwykle widowiskowe są także nurkowania wokół wyspy Verde, a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
Na Luzon znajduje się stolica nurkowania w tym zakątku – Anilao ze wspaniałymi nurkowaniami na rafach oraz Subic Bay z kilkoma wrakami wartymi eksploracji.
THE CANYONS – jedno z najbardziej popularnych miejsc, także wśród nurków technicznych. Nurkowanie z reguły rozpoczyna się w pobliżu Hole in the Wall – naturalnego tunelu, szerokiego na tyle, że można nim przepłynąć. Dalej płynie się wzdłuż ściany aż do kilku kanionów, cały czas w otoczeniu wszystkich rodzajów korali twardych i miękkich, gąbek, gorgoniowych wachlarzy i liliowców. Morze tętni tu życiem – mureny, skrzydlice, sweetlips, ostroboki, tuńczyki i czasem whitetip sharks. Nurkowanie kończy się przy starej kotwicy pokrytej miękkimi koralami i małymi gorgoniami, która stała się domem dla dwóch dużych skrzydlic. Jeśli będziesz mieć szczęście, spotkasz tu Barnacle Billa – dużego żółwia szylkretowego, który często tu bywa.
SABANG POINT – to znajduje się rafa zaczynająca się na 7m i opadająca do 18-20m, pokryta liliowcami, gąbkami w kształcie dzbanków i gorgoniami. Znajdziesz tu przepiękną ścianę pokrytą różnymi koralami, zamieszkaną przez mureny, wielokolorowe ślimaki nagoskrzelne i fluorescencyjne rogatnice.
VERDE ISLAND WALL – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach, trudno jej nie zauważyć pod wodą, jednak uważać należy na prądy, które mogą skierować was w nieodpowiednią stronę. Widoczność jest tu z reguły wspaniała, a sama ściana posiada wiele zagłębień i szczelin, których można się chwycić, by nie zostać uniesionym przez prąd. Uwaga na głębokość, ściana opada bowiem o wiele niżej, niż dopuszczalne głębokości rekreacyjne. W okolicy dostrzec można oczywiście wiele gatunków wspaniałych korali, ryb rafowych oraz pelagicznych (m.in. makrele hiszpańskie, tuńczyki, ostroboki, rainbow runners, solandry, a czasem manty, orlenie i whitetip sharks).
Mindoro to 7 co do wielkości wyspa na Filipinach, leży ona na południe od Luzon. W pobliżu miasta portowego Puerto Galera znajduje się wiele plaż i ośrodków. Ze względu na piękne plaże, czyste morze i małą odległość do Manili wyspa ta stała się bardzo szybko jednym z pierwszych celów turystycznych na Filipinach. W głębi lądu jest tropikalny las, żyje tam plemię Mangyan, pierwotni mieszkańcy Mindoro. Z Manili jedzie się najpierw samochodem do Batangas a później statkiem do Mindoro trwa to około 5 godzin.
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Mindoro obdarzone jest najlepszymi na Filipinach krajobrazami. Piękne plaże, a wewnątrz lądu – góry, jeziora, rzeki, las deszczowy, dzikie zwierzęta, rzadkie okazy flory i fauny oraz kolorowe etniczne społeczności. Najbardziej znane jest Puerto Galera ze wspaniałą naturalną zatoką i znaną na świecie rafą koralową. Można tu także wybrać się w góry na wspinaczkę, trekking, wędrówki, camping i oglądanie motyli.
JEZIORO I WULKAN TAAL
Mierzący 300 m Taal jest najmniejszym na świecie aktywnym wulkanem i zarazem bardzo popularnym miejscem na wędrówki. Położony jest na Jeziorze Taal, około 50 km na południe od Manili. W miasteczku Talisay można wynająć łódkę banca, aby dopłynąć do wyspy i ruszyć na wędrówkę pieszą lub konną na szczyt krateru, gdzie znajduje się parujące jezioro. Widoki zapierają tu dech w piersiach!
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili, Batangas i Cebu.
NURKOWANIE WOKÓŁ CEBU
Najpiękniejsze nurkowania wokół Cebu są po zachodniej stronie wyspy, przy Moalboal. Obok stromych i cudownie porośniętych ścian, są tu piękne ogrody koralowe z ogromną ilością gatunków ryb oraz dobre miejsca do obserwacji rzadkich, wielkich gatunków ryb wokół wyspy Malapascua. Szczególnie atrakcyjne miejsca znajdują się wokół wyspy Pescador i Monad Shoal, gdyż tam spotkać można kosogony i manty. Przy Malapascua leży kilka ciekawych wraków. Szczególną atrakcją jest wyspa Gato. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy jest okres od listopada do maja.
DOÑA MARILYN – to spoczywający na głębokości 32m wrak promu pasażerskiego, który zatonął ponad 20 lat temu. Wrak pokryty jest pięknymi koralami miękkimi – czerwonymi i niebieskimi – i rezydują na nim różnego rodzaju ryby i inne stworzenia. Jest to wspaniała lokacja, dostępna jednak tylko dla doświadczonych nurków – silne prądy i oddalone położenia sprawiają, że nie ma tu miejsca na błędy.
GATO ISLAND – to świetne miejsce dla amatorów podwodnej fotografii, dno jest bowiem stosunkowo płaskie, piaszczyste i obficie udekorowane kolorowymi kępkami twardych i miękkich korali, wachlarzami gorgonii i koralami czarnymi. Spotyka się tu mnóstwo skorupiaków oraz bluespotted stingray, pod głazami lubią przyczaić się rekiny, częstym widokiem są także graniki i lucjany. Wspaniałym doświadczeniem dostępnym dla każdego będzie także przepłynięcie przez długi na 80m tunel-jaskinię z jednej strony wysepki na drugą (oczywiście przy założeniu, że nie cierpi się na klaustrofobię i nie czuje się lęku przed rekinami i morskimi wężami). Wewnątrz zobaczycie z pewnością gąbki, miękkie korale, homary, kraby i krewetki. Wlot do jaskini znajduje się na 5m głębokości, a wylot na 14m. Pamiętajcie o latarkach!
MONAD SHOAL – w tym miejscu znajduje się wspaniała podwodna góra, jednak prawdziwą atrakcją są kosogony, raczej niespotykane nigdzie indziej w wodach Filipin. Podobnie jak młoty, kosogony lubią pływać i polować w ławicach. Uwaga na ich silne ogony – służą do uderzania i ogłuszania ofiar! Widuje się tu także inne gatunki rekinów – whitetips, młoty i żarłacze srebrnopłetwe, a także majestatyczne manty i, czasami, rekiny wielorybie. Większość nurków chce zanurkować tutaj co najmniej kilka razy, tyle jest tu do zobaczenia!
MOALBOAL i PESCADOR ISLAND – w pobliżu niewielkiego miasteczka Moalboal znajduje się kilka miejsc nurkowych, jednak zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym jest Pescador Island. Raz po raz wypływają na Pescador i wracają z niej łodzie pełne zadowolonych nurków. Prądy bywają tu silne, jednak widoczność wynosi często ponad 25m. Wysepka jest malutka i da się ją opłynąć podczas jednego nurkowania, jednak z pewnością warto poświęcić jej więcej uwagi. Górna część rafy udekorowana jest wieloma rodzajami korali, w tym staghorn i gorgoniami, koralami stołowymi oraz koralami przypominającymi wyglądem mózg. Nieco głębiej dostrzeżesz mnóstwo gąbek różnych kształtów, a także zdrowe i bujne korale miękkie, jak również korale czarne. Pionowa ściana pełna jest szczelin, zagłębień i nawisów, i żyją na niej prawie wszystkie gatunki rafowe – np. skorpeny, węże morskie, mureny, jaszczurniki, antiasy, babki, graniki, lucjany, tuńczyki, rabbitfish, barakudy, żółwie i papugoryby, napoleony i wiele innych. Z dużych ryb widuje się tu manty i rekiny, niektórzy szczęśliwcy spotkali na swej drodze nawet rekina wielorybiego!
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
MIASTO CEBU
To czwarte co do wielkości miasto Filipin ma wiele do zaoferowania. Jednym z ważniejszych zabytków jest Bazylika Dzieciątka Jezus, wybudowana pierwotnie w 1565 r. Po 3 pożarach, została odbudowana w roku 1737 i w takim kształcie widzimy ją dzisiaj. Wewnątrz znajduje się cudowna figurka małego Jezusa, do której odbywają się pielgrzymki.
Naprzeciwko ratusza znajduje się wybudowana w 1841 r. rotunda, skrywająca duży drewniany krzyż, który, wg przekazów, zawiera odłamki oryginalnego krzyża postawionego na Cebu przez Magellana w 1521 r. Malowidła na suficie rotundy ukazują scenę stawiania krzyża.
Taoistyczna Świątynia jest z kolei oznaką, że w Cebu żyje spora i nieźle prosperująca populacja Chińczyków. Sama świątynia jest skromna jak na chińskie standardy, jednak warto przybyć tutaj przechodząc obok strzeżonych rezydencji ekskluzywnego Beverly Hills i zobaczyć, jak żyją bogatsi mieszkańcy miasta. Również widok na miasto wart jest odnotowania.
Oprócz zabytków historycznych i religijnych, w mieście warto odwiedzić Sanktuarium Motyli (Jumalon Butterfly Sanctuary). Można tu posłuchać wykładu i oglądać motyle w różnych stadiach ich życia, a także podziwiać mozaiki zrobione z motylich skrzydeł. Najlepiej zwiedzać Sanktuarium w godzinach porannych od czerwca do lutego, kiedy motyle rozmnażają się.
Do innych wartych obejrzenia należy muzeum pianin i zbiory orchidei. Warto także wziąć udział w jednym z licznych festiwali, np. Sinulog – festiwal poświęcony świętemu obrazkowi Dzieciątka Jezus, podczas którego ma miejsce barwna procesja. Dla uczczenia patronki miasta, św. Katarzyny z Aleksandrii odbywa się Carcar Fiesta. Ciekawy jest także Festiwal Mango, podczas którego można zwiedzać plantacje tego owocu.
Będąc w Cebu, warto także odwiedzić Lapu Lapu na wyspie Mactan, dokładniej zaś – miejsce, w którym odbyła się ostatnia walka Magellana z miejscowymi wojownikami, w wyniku której znany odkrywca zmarł.
Camiguin to uroczy tropikalny raj, jest tu wiele do zobaczenia, zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Ta leżąca na południe od Bohol wysepka jest wciąż stosunkowo rzadko odwiedzana przez turystów, dzięki czemu zachowała wiele ze swojego naturalnego uroku. Jej krajobraz jest przebogaty i zróżnicowany, podobnie jak na pozostałych wyspach, jednak wulkaniczna Camiguin nieco bardziej przypomina wyspy Hawajów. Poza nurkowaniem, snurkowaniem, piaszczystymi plażami, wodospadami oraz źródłami, także gorącymi, wyspa ma do zaoferowania także trekking po dżungli oraz wspinaczkę do wulkanu. Miejscowa ludność jest niezwykle przyjaźnie nastawiona do turystów i zajmuje się rybołóstwem. Na próżno szukać tu szalonego życia nocnego, wysepka jest oazą spokoju.
Leyte zaś to najnowsza nurkowa destynacja Filipin, może poszczycić się obecnością ihotiki - rekinów wielorybich. Najwięcej miejsc nurkowych znajduje się w zatoce Sogod Bay i wokół wyspy Limasawa. Mieszkańcy wiodą tu spokojne proste życie skoncentrowane na rolnictwie.
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
W pobliżu Bonbon warto odwiedzić cmentarz zatopiony w 1871 podczas erupcji wulkanu – obecnie w miejscu, w którym się znajdował postawiono krzyż. Lata temu podczas odpływu widoczne były jeszcze nagrobki, obecnie jest to interesujące miejsce do nurkowania.
Camiguin jest wyspą z największą ilością wulkanów na m2, znajduje się tutaj aktywny wulkan Hibok-Hibok, mierzący 1250m. Na szczycie znajduje się krater z jeziorem, a widok, obejmujący wyspy Cebu, Negros i Bohol, zapiera dech w piersiach. Przy okazji wycieczki na wulkan warto także odwiedzić stację monitorującą aktywność sejsmiczną wulkanu, stąd także rozciąga się wspaniały widok na Camiguin oraz okoliczne wysepki.
Na wyspie znajdują się także przepiękne gorące i zimne źródła, a także wodospady Katibawasan (ok. 75m) i Tuasan (25m), tworzące doskonałą scenerię do piknikowania. Gorące źródło Ardent to naturalny basen z wodą o temperaturze 40°C, wydobywającą się z głębin Hibok-Hibok. Wokół znajdują się restauracje, domki i chatki piknikowe. Podróżni pragnący ochłody mogą popływać w towarzystwie rybek w krystalicznie czystej błękitnej wodzie jednego z zimnych źródeł – Macao lub Sto. Nińo.
Będąc w regionie Leyte szczególnie warto zobaczyć Park Narodowy Lake Mahagnao Volcanic National Park, położony na terenie poprzedniej aktywności wulkanu oraz szlak górski Leyte Mountain Trail, długi na 40 km. Szlak wiedzie przez las deszczowy, przy jeziorach i wodospadach i kończy w pobliżu Ormoc, w Parku Narodowym Lake Dapao lub Parku Tongonan.
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT.
NURKOWANIE WOKÓŁ BOHOL
Nurkowanie tutaj wśród pięknych koralowych ogrodów w płytkich wodach jest bardzo zróżnicowane. Jednak główną atrakcją są strome ściany z jaskiniami i nawisami. Podwodny świat wokół Bohol jest w znakomitym stanie i ma wiele do zaoferowania nie tylko fotografom.
Pod wodą są wspaniałe krajobrazy z gorgoniami, koralowcami i niezliczoną ilością kolorowych miękkich korali (nephtheidae) dających schronienie ślimakom, antenicom, węgorzom morskim, skrzydlicom i węgorzom piaskowym. Przy odrobinie szczęścia w okresie od lutego do kwietnia można spotkać tu przedstawicieli gatunków wielkich ryb. Obfitość gatunków na rafach sprawia, że nurkowanie na Bohol jest niezapomnianym przeżyciem. Rafy są w znakomitym stanie, gdyż nie wystąpiło tu blaknięcie korali ani nie prowadzono połowów z dynamitem.
Nurkować na Bohol można przez cały rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja. Temperatura wody w ciągu roku waha się w granicach 25C do 30C. Pianka o grubości 3-5 milimetrów będzie z pewnością odpowiednia. Szczególną atrakcją dla nurków są wyspy Balicasag i Cabilao. Najbliższa komora dekompresyjna znajduje się na Cebu.
CABILAO - tu znajduje się wspaniałe Hammerhead Point – gdzie przyjeżdża się oglądać ławice młotów, przebywających tutaj co roku od grudnia do czerwca. Widoczność jest tu bardzo dobra, sięga ponad 30 m, ale trzeba uważać na prądy, (jak wszędzie wokół Cabilao ). Rafa jest bogata w szczeliny i pęknięcia, a także nawisy oraz ogrody koralowe i opada na 30 m, gdzie znajduje się krawędź, a dalej opada ponownie w głębię. Łatwo tu przekroczyć limity w pogoni za młotami, które, pomimo swego groźnego wyglądu, są ostrożne i raczej unikają nurków, schodząc głębiej w toń, dlatego trzeba pilnować głębokości i trzymać się założonych planów.
BALICASAG – jedno z najlepszych miejsc nurkowych regionu Visayas. Zachwycające korale, wielka różnorodność ryb i widoczność często przekraczająca 35m.
Southeast Wall – to miejsce udekorowane różnorodnymi koralami, w tym koralami stołowymi oraz koralami star corals, gorgoniami, koralami miękkimi oraz leather corals, a także gąbkami różnych kolorów i kształtów. Występuje tu wiele gatunków makro, rozgwiazd, liliowców i strzykw, ślimaków nagoskrzelnych oraz krewetek, a z dużych gatunków także żarłacze rafowe i white tip. Do tego oczywiście niezliczone bogactwo ryb rafowych mieniących się kolorami. Prądy mogą być tu łagodne ale też bardzo rwące, trzeba być na to przygotowanym.
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka.
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonald’s i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" i robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.
Bohol - to dziesiąta pod względem wielkości wyspa archipelagu Filipin, leży pomiędzy Cebu na zachodzie i Leyte na północnym wschodzie. Symbolem Bohol są świetnie znane Wzgórza Czekoladowe, ogromne obrośnięte trawą wzgórza, które podczas pory suchej zmieniają kolor na brązowy. Wyspa Panglao leży na południowym zachodzie od Bohol i jest z nią połączona mostem. Alona Beach leży w południowo-zachodniej części wyspy i jest to punkt spotkań dla nurków z całego świata.
Na Bohol pływają rejsy nurkowe (safari nurkowe, liveaboard'y). Typowymi trasami rejsów na Filipinach są:
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.
Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.
Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.
Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść, choć rzadko do tropikalnych huraganów.
Tabela temperatur i opadów dla Cebu City:
Styczeń - Marzec: Temp - 28 C, opady - 48 mm
Kwiecień - Czerwiec: Temp - 28 C, opady - 48 mm
Lipiec - Wrzesień: Temp - 28 C, opady - 174 mm
Październik - Grudzień: Temp - 28 C, opady - 48 mm
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek