Wspaniała baza nurkowa, szczególnie dla miłośników fotografii podwodnej
Baza nurkowa PADI znajduje się bezpośrednio w ośrodku Club Ocellaris i prowadzona jest przez właściciela ośrodka Boy Venus. Poza codziennymi nurkowania oferowane są również kursy, od podstawowych po zaawansowane. Na tarasie przynależnym do hotelu znajdują się prysznice ze słodką wodą i umywalki do wypłukania sprzętu. Poza tym można tutaj pozostawić sprzęt do wyschnięcia. Za dopłatą istnieje możliwość napełnienia butli nitroksem i wypożyczenia sprzętu.
Dziennie oferowane są 3 nurkowania z łodzi dziennie i nurkowanie nocne. Przed południem łódka wypływa na 2 nurkowania, wraca do ośrodka na obiad i wypływa na następne nurkowania. W zależności od planu dnia i miejsc nurkowych po południu łódka wypływa jednokrotnie lub dwukrotnie. Plan miejsc nurkowych można dobierać indywidualnie. Do miejsc można dotrzeć w ciągu 10-40 minut. Baza posiada 4 własne łódki, nurków dzieli się na grupy pod względem doświadczenia nurkowania zainteresowań. Z reguły 4 nurków przypada na 1 przewodnika, każda grupa płynie na własnej łodzi. Łodzie wyposażone w tlen, apteczkę 1. pomocy i telefon komórkowy. Na łodzi podawane jest bezpłatnie woda i napoje. Nurkuje się z 12 litrowymi aluminiowymi butlami, najlepiej zabrać ze sobą adapter DIN.
Anilao to raj dla miłośników makro. Odwiedzanych jest ok. 20 miejsc nurkowych. Znaleźć tu można wiele endemicznych gatunków ślimaków nagoskrzelnych, ośmiornic i wspaniałe korale. Praktycznie nie występują tu prądy, więc nawet osoby początkujące nie będą miały problemów. Temperatura wody wynosi od 27º do 29ºC, 3mm pianka powinna być wystarczająca.
Wspaniała baza nurkowa, szczególnie dla miłośników fotografii podwodnej
(7 nocy w pokoju DBL, pełne wyżywienie, 10 nurkowań)
Dopłata za pokój z klimatyzacją za noc / pokój | 43 PLN |
Nitrox (za butlę) | 28 PLN |
Nitrox w pakiecie (do 4 nurkowań dziennie) | 85 PLN |
Opłata parkowa Anilao, za dzień (5 USD) | 22 PLN |
Dopłata dla osób podróżujących samotnie, w przypadku braku partnera nurkowego, za nurkowanie (22 USD) | 99 PLN |
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm. Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili,Batangas i Cebu.
NURKOWANIE W MINDORO I LUZON
W regionie Mindoro i Luzon znajduje się co najmniej kilka wspaniałych destynacji nurkowych z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma miejscami nurkowymi każda. Najczęściej nurkuje się wokół Puerto Galera (Mindoro), gdzie rafy są w bardzo dobrym stanie i spotkać można, poza niezwykłą mnogością gatunków rafowych, także gatunki pelagiczne. Jest to także wspaniały teren do nurkowania technicznego. Niezwykle widowiskowe są także nurkowania wokół wyspy Verde, a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
Na Luzon znajduje się stolica nurkowania w tym zakątku – Anilao ze wspaniałymi nurkowaniami na rafach oraz Subic Bay z kilkoma wrakami wartymi eksploracji.
THE CANYONS – jedno z najbardziej popularnych miejsc, także wśród nurków technicznych. Nurkowanie z reguły rozpoczyna się w pobliżu Hole in the Wall – naturalnego tunelu, szerokiego na tyle, że można nim przepłynąć. Dalej płynie się wzdłuż ściany aż do kilku kanionów, cały czas w otoczeniu wszystkich rodzajów korali twardych i miękkich, gąbek, gorgoniowych wachlarzy i liliowców. Morze tętni tu życiem – mureny, skrzydlice, sweetlips, ostroboki, tuńczyki i czasem whitetip sharks. Nurkowanie kończy się przy starej kotwicy pokrytej miękkimi koralami i małymi gorgoniami, która stała się domem dla dwóch dużych skrzydlic. Jeśli będziesz mieć szczęście, spotkasz tu Barnacle Billa – dużego żółwia szylkretowego, który często tu bywa.
SABANG POINT – to znajduje się rafa zaczynająca się na 7m i opadająca do 18-20m, pokryta liliowcami, gąbkami w kształcie dzbanków i gorgoniami. Znajdziesz tu przepiękną ścianę pokrytą różnymi koralami, zamieszkaną przez mureny, wielokolorowe ślimaki nagoskrzelne i fluorescencyjne rogatnice.
VERDE ISLAND WALL – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach, trudno jej nie zauważyć pod wodą, jednak uważać należy na prądy, które mogą skierować was w nieodpowiednią stronę. Widoczność jest tu z reguły wspaniała, a sama ściana posiada wiele zagłębień i szczelin, których można się chwycić, by nie zostać uniesionym przez prąd. Uwaga na głębokość, ściana opada bowiem o wiele niżej, niż dopuszczalne głębokości rekreacyjne. W okolicy dostrzec można oczywiście wiele gatunków wspaniałych korali, ryb rafowych oraz pelagicznych (m.in. makrele hiszpańskie, tuńczyki, ostroboki, rainbow runners, solandry, a czasem manty, orlenie i whitetip sharks).
Mindoro to 7 co do wielkości wyspa na Filipinach, leży ona na południe od Luzon. W pobliżu miasta portowego Puerto Galera znajduje się wiele plaż i ośrodków. Ze względu na piękne plaże, czyste morze i małą odległość do Manili wyspa ta stała się bardzo szybko jednym z pierwszych celów turystycznych na Filipinach. W głębi lądu jest tropikalny las, żyje tam plemię Mangyan, pierwotni mieszkańcy Mindoro. Z Manili jedzie się najpierw samochodem do Batangas a później statkiem do Mindoro trwa to około 5 godzin.
TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.
CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.
BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.
POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.
ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.
Mindoro obdarzone jest najlepszymi na Filipinach krajobrazami. Piękne plaże, a wewnątrz lądu – góry, jeziora, rzeki, las deszczowy, dzikie zwierzęta, rzadkie okazy flory i fauny oraz kolorowe etniczne społeczności. Najbardziej znane jest Puerto Galera ze wspaniałą naturalną zatoką i znaną na świecie rafą koralową. Można tu także wybrać się w góry na wspinaczkę, trekking, wędrówki, camping i oglądanie motyli.
JEZIORO I WULKAN TAAL
Mierzący 300 m Taal jest najmniejszym na świecie aktywnym wulkanem i zarazem bardzo popularnym miejscem na wędrówki. Położony jest na Jeziorze Taal, około 50 km na południe od Manili. W miasteczku Talisay można wynająć łódkę banca, aby dopłynąć do wyspy i ruszyć na wędrówkę pieszą lub konną na szczyt krateru, gdzie znajduje się parujące jezioro. Widoki zapierają tu dech w piersiach!
Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.